top of page

31 Mayıs "Sigaraya Hayır" Dünya Günü. Dünya Sağlık Örgütü üyesi devletlerin katılımı ile her yıl mayıs ayının 31. gününde anılır. 2023 yılı “Dünyanın Tütüne değil gıdaya ihtiyacı var” teması benimsenmiştir.

Genel bakış

Dünya, çatışma, iklim değişikliği ve COVID-19 salgınının körüklediği küresel bir gıda kriziyle karşı karşıyadır. Bu arada, tütün 124'ten fazla ülkede milyonlarca hektarlık verimli araziyi kullanarak yetiştirilmektedir. Oysa bu arazi gıda yetiştirmek, gıda güvenliği ve beslenme sorunlarını ele almak ve ailelerin beslenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Tütün yetiştiriciliği, pestisitlerin yoğun kullanımı ve nikotinin deriden yüksek oranda emilmesi nedeniyle tütün çiftçileri üzerinde de ciddi sağlık etkilerine sahiptir.

Dahası, tütün çiftçileri genellikle tütün endüstrisi ile yapılan haksız sözleşme anlaşmalarının bir sonucu olarak kendilerini kısır bir borç döngüsünde sıkışmış bulurlar ve tütünden uzaklaşmada zorluklarla karşılaşırlar. Neyse ki, tütün çiftçilerinin bunun yerine yüksek demir içerikli fasulye, yer fıstığı, mısır ve yeşil sebze yetiştirmeye geçtiği başarılı geçiş örnekleri vardır. Bunu küresel olarak başarmak için, bir ekosistem yaklaşımı benimsemek ve tütün yetiştiriciliğine ekonomik olarak sürdürülebilir alternatifler belirlemek önemlidir; bu, çiftçilerin yalnızca tütünden kazandıkları kadar olmasa da daha fazla kazanmalarını sağlamakla kalmayacak ve aynı zamanda kendileri ve toprakları ve ormanları için daha iyi bir sağlık ve daha iyi bir çevre elde etmelerini sağlayacaktır. "DSÖ"

Edirne'deki Sigara Bırakma Poliklinikleri

bottom of page